Aktival

Beta glukan forte C, капсули

Beta glukan forte C, капсули
Додаток во исхраната со бета глукан и витамин Ц
Помага во подобрување на имунитетот
Витамин Ц допринесува за нормална фунцкија на имунолошкиот систем
Упатство за употерба: 1-3 капсули дневно
Напомена: Препорачаната дневна доза не смее да се надмине. Додаток во исхраната не е надоместок или замена за избалансирана исхрана.
Да се чува вон дофат на мали деца
Предупредување: Не се препорачува за бремени жени и жени кои дојат, како и за деца под 12 години
Нето количина: 60 капсули
Начин на чување: На суво и темно место на температува до 25°C.
Три капсули содржат:                                                                                       Количина:
Beta-1,3/1,6-D-glukan                                                                                                                   1500 mg
Vitamin C (L-askorbinska kiselina)                                                                                180 mg (225% ПВ*)
*ПВ = препорачан дневен внес

Rizolip

Додаток во исхраната од црвен орис
Monakolin K од црвениот орис допринесува за одржување на холестеролот во крвта во нормална количина.
Тоа се постигнува со 10 mg дневен внес на Monakolin K
Начин на употреба: 2 капсули дневно по последниот оброк

Напомена: Препорачаната дневна доза не смее да се надмине. Додаток во исхраната не е надоместок или замена за избалансирана исхрана.

Да се чува вон дофат на мали деца

Предупредување: NДа не се користи за време на бременост и доење. Да не се користи доколку се користат лекови за намалување на маснотиите, антилипидемици. Пред употреба на овој производ задолжителна консултација со лекар.

Само за возрасниНачин на чување: На суво и темно место на температува до 25°C.

Flexoval Forte

Fleksoval Forte е додаток во исхраната со глукозамин, кондроидин, метилсулфонилметан и витамин Ц. Витаминот Ц придонесува за нормално создавање на колаген за нормална функција на коските и `рскавиците.

VITAMIN C

Витамин Ц има широк спектар на делување во организмот. Учествува како редуктор во бројни биолошки процеси, важен е за заштита на клетките пред оксидативен стрес, како и за синтеза на колаген и карнитин и за метаболизмот на масните киселини.

GLUKOZAMIN

Глукозаминот е амино шеќер кој се синтетизира во човековиот организам. Тој е основен градивен елемент на гликозаминогликанот, кој претставува матрикс на сите сврзни ткива, вклучувајќи ги `рскавиците, тетивите, лигаментите и зглобните структури.

KONDROITIN SULFAT

Кондроитин сулфат е сложен јаглехидрат кој се наоѓа во сите сврзни ткива на сите цицачи и претставува природна компонента на `рскавичните зглобови.

METILSULFONILMETAN (MSM)

МСМ е природен извор на органскиот сулфур, еден од најважните минерали во човечкото тело, важна компоненти за формирање на колагенот, еластинот, кератинот и `рскавиците.

Prostata Plus

Содржи сабал палма која поволно делува на здравјето на простата. Ја намалува простата, а во комбинација со екстрактот од морски алги (келпа), пченична свила (содржи етерични масла, флавоноиди, поттикнува лачење на мокрача од организмот ). Ваквата формула поволно делува на простата, воспалителните процеси и подобрување на мокрачата. Бери екстрактот е богат извор на фитостероли и слободни масни киселини. Фитостеролите ја блокираат продукцијата на дихидротестостеронот и со тоа ги намалуваат тегобите настанати со негово таложење во простатата. Оваа билка има благотворен ефект кај тегоби настанати со зголемување на простатата.
Витамините, цинкот и минералите од алгите, пченичната свила и магданосот исто така имаат и антидиуретичко и антисептичко дејство.

Се препорачува при:
болно и оттежнато мокрење;
тегоби при зголемена простата;
често мокрење и слаб млаз;
уринарни инфекции

Препорачан дневен внес: 1 капсула

Omega-3 Forte

Доколку сте загрижени за здравјето на срцето и крвните садови, исхрана богата со плава риба ќе го намали ризикот од развој на срцеви заболувања за 1/3. Лекарите веќе одамна знаат дека незаситените масни киселини од риба, наречени омега - 3 масни киселини имаат благотворно влијание врз здравјето на срцето и крвните садови. Овие скапоцени, од суштинско значење, масни киселини превенираат срцеви аритмии, го намалуваат високиот крвен притисок, доведуваат до намалување на појавата на згрутчување на крвта (тромби) и имаат анти-инфламаторен ефект. Докажано е значително намалување на ризикот од срцев и мозочен удар. Исхраната која ја консумираме секојдневно не содржи доволно количини на омега-3 масни киселини. Затоа, внесување на овие камења од длабочините на морето се препорачува на сите кои сакаат да се спречи срцева болест и оние кои веќе имаат одредени здравствени проблеми со срцето и циркулаторниот систем. Омега-3 масните киселини освен при срцеви заболувања наоѓаат зголемување на примената и кај артритис, бидејќи тие можат да ја подобрат функционалноста на зглобовите, го намалуваат воспалението и доведуваат до намалување на болката кај луѓе болни од артритис. Омега-3 FORTE содржи 1000 mg стандардизирано и прочистено рибино масло богато со омега 3 масни киселини (EPA и DHA).