Biovitalis

Beta Glukan сируп за деца

Бета глукан сируп од Биовиталис е додаток на исхраната кој ги содржи трите важни компоненти за јакнење на детскиот имунолошки систем.Содржи бета-(1,3/1,6)-Д глукан, витамин Ц и цинк.

Детскиот имунитет е најосетлив во пролет и есен.Тогаш природните имуномодулатори му се најнеопходни.
Децата во градинките и училиштата се сретнуваат со микроорганизми и тогаш телото ствара противтела,кои ќе ги уништат микроорганизмите при следната средба.Но слабиот имунитет при првиот контакт со микроорганизмите допринесува за разболување на децата ,најчесто пропратено со зголемена температуре.
Што е имунитет?
Имунитет е способност на организмот да се одбрани од нападот на микроорганизми од надвор(вируси,бактерии,габички и паразити)нивните токсини .
Имунолошкиот систем е доста сложен.Во неговата работа учествуваат скоро сите органи: коскената срцевина ,крвта, лимфните јазли,крајниците,преку респираторниот тракт,кожата,слезината и црниот дроб,се до мозокот.
Имунолошкиот систем од нападот на микроорганизми од надвор се брани на два основни начини:пасивно,односно со неспецифично (роден) имунитет и активно,односно со специфичен(стекнат) имунитет.
Детските болести се дел од растењето
Детските болесте се дел од растењето и тешко се избегнуваат.Со растењето и развојот на децата ,расте и се зголемува и неговиот имунолошки систем, како темел на неговото здравје.Меѓутоа во најосетливиот детски период може да му се помогне на имунолошкиот систем.
Покрај доењето во првата година,квалитетната и здрава исхрана во текот на растењето е главен предуслов за јак имунолошки систем.Разноврсната ,свежо припремена храна со неколку врсти на зеленчук и овошје дневно содржат во себе неопходни,есенцијални хранливи материи како витамини и минерали.
Физичка активност на свеж воздух ,како возење на велосипед,играње на отворено,шетање
секако допринесуваат за развој на имунолошкиот систем.
Освен со природна исхрана,физичка активност и доволно спиење,зајакнување на деитскиот имунитет се постигнува и со земање на додатоци на исхраната,во вид на витамин,минерали како и бета глукан јак природен имуномодулатор.
Со цел за јакнење на имунитетот од групата на витамини се издвојува витамин Ц , а од групата на минерали цинк.
Витамин Ц го стимулира имунолошкиот систем и ги штити клетките од оксидативен стрес.За време на болест организмот зголемено го троши па е потребно негов зголемен внес.Цинкот има широк спектар на делување на имунолошкиот систем.
Здравствено докажан како јак природен имуномодулатор е бета-глукан,за чија активност последните десетици години се правени многубројни студии и е се попознат на широката јавност.Се смета дека бета –глукан може повеќекратно да го зголеми имунитетот .
Глуканите се полимери на глукозата,а во зависност од врстата на гликозоидната врска
со која се меѓусебно поврзани молекулите на глукоза,се разликуваат алфа и бета глукани.
Постојат бета-(1,3/1,6)-Д глукан кој се добива од квасец и претставува најјак облик за јакнење на имунитетот ,и бета-(1,3/1,4)-Д глукан кој потекнува од житарици и неговото дејство е за регулирање на холестеролот.
Додатоците за исхрана се наменети за јакнење на функцијата на имунолошкиот систем.Се препорачува да се зема превентивно,за време на инфекции како и после болест за опоравување на исцрпениот организам.


Се користи за деца со наполнета една година. Разлика има во дозирањето.
Кај деца од 1-3 години се конзумира 5мл/дневно
Кај деца од 3-6 години се конзумира 7.5мл/дневно

 

AПЕТИТ ФОРТЕ

ТЕЧЕН ДОДАТОК  НА ИСХРАНАТА ЗА ДЕЦА И ВОЗРАСНИ

Со засладувач

 

  • ЗА АПЕТИТ
  • СО БИЛНИ ЕКСТРАКТИ
  • НЕ СОДРЖИ ШЕЌЕР

Глуварчето  го подобрува  апетитот и го стимулира варењето на храната.

Маточината и линцурата го помагаат здравјето на  дигестивниот систем.

Нето количина :200мл

Состојки: прочистена вода, засладувач:сорбитол, концентрат од јаболка, екстракт од корен на глуварче (Taraxacum officinale) екстракт од лист на маточина(Melissa officinalis) екстракт од корен на линцура (Gentiana lutea) конзенванси:калиев сорбат, малтодекстрин.

 

 

Дозирање:

Деца од 7 до 9 години       2пати дневно по 7,5 мл

Деца од 10 до 12 години   2 пати дневно по 10мл

Деца постари од 12 години и возрасни  2 пати по 15мл

Со шишето има и чашка за дозирање со ознаки од 5мл, 7,5мл, 10мл, 15мл

Апетит форте се препорачува да се зема половина саат пред ручек или вечера. Не се препорачува  да се зема без прекин подолго од 3 недели. Содржината во шишето протресете ја пред употреба. По употреба шишето веднаш затворете го.

Предупредување: Да се чува подалеку од деца. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не е замена за разновидна исхрана. Важно е да се придржувате кон разновидна и урамнотежана исхрана и здрав начин на живот. Прекумерната употреба може да има  лаксативно дејство.

Не се препорачува за особи со покачена киселина во желудникот,чир на желудник и дванаесетпалачното црево, трудници и доилки.

Начин на чување: На суво и темно место на температуре до 25 С.

Рок на употреба после првото  отварање на шишето е 2 месеци.

 

BIOLAKS

Секој од нас како родители сме се сретнале со затвор (опстипација) кај децата барем еднаш. Опстипацијата кај децата без разлика на која возраст се е непријатно искуство. Проследено е со болка во стомакот, надуеност и гасови. Обидот за празнење на цревото најчесто е болно, што го тера детето да одбие да оди во тоалет и целата ситуација се влошува. Причина за запек кај децата најчесто е храната со малку растителни влакна, неадекватен внес на течности, недостаток на физичка активности, а многу често е и од психосоматки карактер (промена на рутина, одвикнување од пелени..).

Давајќи му на детето лаксатив со внес на течности, брзо резултира со празнење на дебелото црево и ослободување од напријатност кај детето. При избор на лаксативи треба да се внимава да биде нежен, односно да не предизвика грчеви кај детето.

Лактулозата е одличен избор, бидејќи покрај тоа што не предизвикува грчеви не предизвикува и зависност. Затоа родителите може да му даваат на детето и во подолг временски период.

Што е лактулоза и како дејствува? Лактулоза е шеќер, дисахарид. Не се апсорбира во дебелото црево, но ја апсорбира водата и електролитите. Така го зголемува волуменот на столицата, ја прави помека и го поттикнува празнењето на цревото.

Лактулозата е докажано ефикасен и сигурен лаксатив, применлив и за деца и за возрасни. Лактулозата има и додатно пробиотско дејство. Ова значи дека го стимулира растот на корисни бактерии во дебелото црево, што допринесува за редовна столица.

Со зголемен внес на течности, најдобар избор е водата, во случај на затвор се препорачува да се консумира овошје богато со влакна. Бобично овошје и круши се богати со диетални влакна, особено пектин. Две круши на ден ја задоволуваат потребата за растителни влакна.

Биовиталис БИОЛАКС е течен додаток на исхраната за лесно празнење на дебелото црево.

Содржи лактулоза, ефикасен лаксатив и концентриран сок. Се препорачува за деца од една година и возрасни. Благ е и не предизвикува грчеви. Не предизвикува навика, што го прави безбеден за употреба во подолг временски период. Се зема еднаш дневно, најдобро наутро со појадок, разреден во чаша вода. Погоден е за бремени жени и доилки.

BALZAMINO

Сувите и испукани усни стануваат минато !
Балзамино е создаден за усни кои сакаат да бидат негувани и убави, во секое време.

Длабински ги храни и хидратизира усните, интензивно ги штити од исушување и им пружи беспрекорна мекост и блескав сјај.
Маслата  од рицинус и бадем ги регенерираат сувите и испукани усни и ги прават мазни и нежни.
Вкусната комбинација од кокос и портокал им пружа на усните ароматераписки wellness.

Додатни информации :
– неодолива комбинација на арома од кокос и етерично масло од портокал
– не содржи синтетички мириси, само природни свежи етерични масла
– без конзерванси
– Gluten-free (без глутен)
– Alcohol-free (без алкохол)
– Cruelty free (производот не е тестиран на животни)

Невен балзам 100мл
100% природен балзам, без конзерванси, со висока концентрација на CO2, екстракт од невен и камилица и етерично масло од лаванда.
Го олеснува проблемот со црвена и осетлива кожа. Ја омекнува и штити сувата, рапава и испукана кожа. Ја поттикнува регенерацијата и ја смирува надразнетата кожа после депилација и бричење.
Се препорачува за нега и заштита на брадавиците за време на доење.
Совет за трудниците:
Брадавиците на дојките припремете ги за нивната најважна улога – за доење. Негувајте ги со невен балзам во последното тромесечје и продолжете со секојдневна нега за време на доење.
Додатни информации
– Активни природни состојки: CO2 Екстракт од Невен, CO2 Екстракт од Камилица, Етерично масло од Лаванда, Масло од сладок Бадем, Шеа путер
– 0% парабен, вазелин и синтетски состојки
– Не содржи конзервански
– Gluten-free (без глутен)
– Alcohol-free (без алкохол)
– Cruelty free (производот не е тестиран на животни)
– Производот не содржи состојки од животинско потекло
Начин на примена:
Се нанесува во тенок слој на кожата повеќе пати во текот на денот

 

LED GEL

Гел со ментол и медитерански етерични масла за масажа после напорен ден или исцрпувачки тренинг…
Се препорачува за постари личности,спортисти пред и после спортски активности, како и за сите останати на кои после напорен ден им е потребно опуштање.

Додатни информации:
– Активни природни состојки : ментол, етерично масло од рузмарин, етерично масло од лаванда
– Не содржи синтетички мириси, само природни свежи етерични масла
– Лесно се нанесува, брзо се впива во кожата и не остава траг
–  Без парабени
– Одбран е еколошки конзерванс кој дава сигурно и стабилност во квалитетот
– Gluten-free (без глутен)
– Vegan friendly (производот не содржи состојки од животинско потекло)
– Cruelty free (производот не е тестиран на животни)

Начин на употреба:
Да се нанеси нежно, во тенок слој на посакуваното подрачје.
Да НЕ се нанесува на делови на кои кожата еш оштетена
Да се измијат раце по употреба
НЕ е наменет за деца под 5 годишна возраст.

Хранлив путер за нега на сува кожа 150мл
100% природен путер, без конзерванси богат со природни масла, путери и Витамин Е, со романтичен цветен мирус.
Длабински ја храни, навлажнува и подмладува сувата и осетлива кожа. Ја потхранува кожата и ја прави сјајна, мека и мазна. Го спречува создавањето на стрии и затоа е совршен за нега на кожата за време на бременост. Хранливиот путер брзо се впива и остава свиленкасто чуство на кожата.
Совет за трудници
Во најубавиот период на секоја жена – во бременоста кожата негувајте ја со потполно природниот Хранлив путер. Секојдневно нанесувајте го на кожата од телото особено на деловите од телото на кој се создаваат стрии (стомак, гради и бутини)
Додатни информации
– Активни природни состојки: Масло од сладок бадем, Шеа путер, Какао путер, Масло од памук, масло јојоба и екстракт од невен
– Кремливата структура на Хранливиот путер лесно се размачкува и брзо се впива
– Не содржи конзервански
– Gluten-free (без глутен)
– Alcohol-free (без алкохол)
– Cruelty free (производот не е тестиран на животни)
– Производот не содржи состојки од животинско потекло
Начин на примена
Хранливиот путер нанесувајте го секојдневно после тушитање

 

Ароматичен балзам 45мл
Балзам за гради со 100% органски етерични масла од Бел Бор и Лаванда.
Ароматераписки производ
0% Ментол, Камфор, Масло од Еукалиптус и Вазелин. 100% природен состав без конзервански.
Кремливата структура која ја даваат Шеа путер и Масло од Памук, овозможува лесно
размачкување.
Начин на употреба
Намачкајте ги градите и грбот, особено пред спиење. Се препорачува за деца постари од 6 месеци и возрасни.
Предупредување !!
Да не се применува повеќе од 4 дена по ред. Само за надворешна употреба. Да се избегнува допир со очи, слузница, оштетена и осетлива кожа. Во случај на допир да се исплакне со масло за јадење. Не се користи на лице и во близина на нос или усна. Не се препорачува употреба за време
на бременост и доење.
Додатни информации
– Содржи 100% органски етерични масла
– Не содржи синтетски мириси, туку само природни свежи етерични масла
– Не содржи конзервански
– Gluten-free (без глутен)
– Alcohol-free (без алкохол)
– Cruelty free (производот не е тестиран на животни)
– Производот не содржи состојки од животинско потекло