Hedera Vita – Природна козметика

Ја зголемува еластичноста и служи како превенција од егзема и псоријаза!

Минералните соли во магарешкото млеко и овозможуваат на кожата да биде чиста, одлободувајќи ја од мртвите келии и така оставајки простор за појако дејствување на корисните состојќи.

Липидите и обезбедуваат на кожата добра исхранетост и впивање на витамините, ја зголемуваат еластичноста и служат како превенција на егзема и псориаза.

Дејството на магарешкото млеко врз кожата е повеќекратно. По својот состав оваа млеко е најслично на мајчиното и како такво не предизвикува никакви алергиски реакции.

Антицелулитниот сапун е направен од природни билни улја обогатени со козјо млеко. Против целулитот се бори на тој начин што неговата структура е масажер кој во себе има ситни честички кои имаа улога да ја поттикнат периферната циркулација и забрзаат размената на материи во поткожното ткиво.
Исто така ароматичните улја од цимет, портокал и бршлен директно делуваат за разградувањето на целулитот. Во состав на овој антицелулитен сапун се наоѓа и сусамово улје кое загрева и на тој начин овозможува сите веќе наведени процеси да се одвиваат поефикасно при површна температура во површинскиот слој на кожата.

Побарајте во dm drogerie markt Makedonija и подобро снабдените аптеки низ Македонија.

Претставува комбинација на активни состојки од кафе, цимет, рузмарин и бршлен кои се вградени во гел структура.
На тој начин, нанесувањето на овој гел на критичните места, со втријување активните материи остануваат подолго на кожата со што се постигнува поефикасна елиминација на целулитот и подолг ефект.

Многу силен биоактивен препарат.
Етерското уље од нане, рузмарин и сибирска елка, заедно со ѓумбирот стимулираат природно лачење на ендорфин.
Високото ниво на антиоксидантни, антиканцерогени и антирадијациони материи ја забрзуваат регенерацијата и детоксикацијата на ткивата, а инхалационата примена го намалува ризикот од носни инфекции
Ефикасен при синусна главоболка и болки во вратот и грбот. Предизвикува ладење на местото на апликација, а со тоа и намалување на вашата болка.
Се препорачува при замор во мускулите и спортски масажи за релаксација и опуштање на целото тело.


Капсицин (екстракт од лута пиперка) пружи пријатно чувство на загревање на местото на примена. Капсицинот има антиреуматско и антиинфламаторно дејство, па се користи како локално средство за ублажување на болката, напнатоста и вкочанетост во мускулите, зглобовите и коските. Има голема моќ на апсорпција, брзо се впива во кожата и не остава масен траг. Со лесни кружни движена 10-15минути втријте го гелот на болното или отечено место (при болки во мускули или на ногата, масажата применете ја со појачи кружни движења).
Најдобра примена е наутро, напладне и навечер, пред спиење.

Гел за вени, против грчеви и болки во мускулите, со екстракт од див костен и слатка детелина.
Гелот го намалува чувството на тежина во нозете, болка, оток, вечерните грчеви и спречува згрутчување на крвта. Се препорачува секојдневно нанесување на гелот со лесно триење на проблематичните места.
Гелот за вени може да се користи и при тромбоза.
*Без парабени, минерални и силиконски улја.


Стопалата имаат повеќе потни жлезди од било кој друг дел од телото. Тоа е совршено место за размножување на бактериите кои опстануваат во топли и влажни услови. Антибактерискиот гел за стопала го отстранува непријатниот мирис и нозете добиваат чувство на свежина. Спречува ширење на бактерии и габички и обезбедува 24 часовна заштите. Спречува воспалителни процеси, смирува иритација и воспалена на кожата.

Ефективен производ чија примена е повеќе наменска. Средство за нега и третман на грубите делови на кожата на табаните, колената, лактите и дланките. Посебно се препорачува за третман и пукнатини на петите. Поттикнува создавање на младо поткожно ткиво и клетки на кожата, делувајќи превентивно против орожнување и задебелување. Ја омекнува и регенерира кожата, а позитивните ефекти се постигнуваат за само неколку дена користење.

Глицеринските сапуни претставуваат најздрав начин за нега на кожата на рацете и телото.
Со оглед на тоа дека имаат pH вредност 7, Hedera Vita сапуните се погодни и за него на Вашето лице.
Преку уникатен изглед, необични облици и мирис на ванила, портокал, кокос, лаванда, лубеница и вишна ќе посакате нашите сапуни да бидат заштитен знак на Вашиот простор за уживање.

#HederaVita крема со Коензим Q10, кој сите добро знаеме дека е чуварот на младоликоста. Има важна улога и во создавањето и пренесувањето на клеточната енергија низ нашето тело.
Најважно од се е дека:
– Ја зголемува енергијата на кожните клетки. Кожата кај луѓето кои имаат доволна количина коензим Q10 имаат и енергија која е потребна да се поправат оштетените клетки на кожата.
– Ја штити кожата од прерано стареење и покрај сончевата изложеност, бидејќи изложеноста на сонце е најбрз пат за предвремено стареење на кожата, што и сами можете да го проверете – споредете ги покриените и непокриените делови на телото по изложеност на сонце, разликата е веднаш воочлива.
– Ја обновува кожата и стимулира активност на нејзините клетки. Активните клетки лесно се ослободуваат од токсините и така подобро функционираат. Кога кожата почнува да старее сите овие процеси се забавуваат и им е потребен токму препарат кој во себе содржи Коензим Q10.
– Како последно, но не и помалку важно е тоа што стимулира создавање колаген кој самиот организам со тек на годините се помалку и помалку го произведува сам без дополнителна помош.

Крем од јасмин и бадем, на кожата пружа неопходна хидратација и еластичност.

#HederaVita крем кој содржи алое и зелен чај, како и колаген и витамин Ц.
Овој крем е борец против #пеги, #флеки на лицето, како и против првите знаци на #замор.
Со неговите активни супстанци помага во хидратација на кожата и намалување на изразеноста на несаканите хиперпигментации од кожата.

Изобилува со витамин Е, погоден за сува и многу дехидрирана кожа.
Се препорачува како јак противвоспалителен третман корисен за псоријаза, екцема, пеленски исип, воспаление на вени, хемороиди.
Делува на стриите, ја регенерира кожата. Погодна е и за нега на кожата по сончање.

Ракавица за отсранување на #ШМИНКА
– Направена е од #памучен материјал, за чија изработка не се користат хемикалии.
– Синтетичките производи може да предизвикаат алергија, па заради тоа памукот е #најдобар избор.
– Се користи за отстранување на шминка и нечистотии од лицето, врши благ #пилинг и овозможува подобра #циркулација на крвта во лицето.

Со тек на годините нашата кожа ја губи мекоста, еластичноста и сјајот, поради недостиг на хидратација.
Благодарејќи на активните принципи и пантенолот, #AntiAge кремите стимулираат регенерација на кожата, намалување на постоечките и спречуваат создавање на нови брчки, додека хијалуронската киселина пружи неопходна хидратација на кожата.
За сето ова тука се дневната и ноќна крема на Hedera Vita natural cosmetics

Хидрира, негува и не ги затвара порите. Содржи билки кои помагаат во отстранувањето белези од акни. Крема погодна за секојдневно користење. Идеална како подлога за шминка. Производот не содржи парабен, парафинско улје, алергиски мириси и боја.

Базиран на активен принцип добиен од смола од приморски бор. Стимулира биосинтеза и регенеративни процеси на кожа и ткиво, смалува воспаление, стимулира природна одбрана на кожата.

Блага формула базирана на механички обработена вода од сок од зелена мандарина. Се користи за нега и ревитализација на кожата.
Начин на употреба:
Натопете туфер и со кружни движења исчистете ги нечистотиите од лицето. Постапката се повторува и наутро и навечер.

Наменет е за проблематична кожа. Збогатен со масло од сончоглед и јојоба, ароматично масло од жалфија, лаванда и цвет од невен.
Примена и начин на употреба:
Секое утро и вечер. Да се избегнува контакт со очите.

За регенерација на кожата изложена на сончеви зраци и хлорта во водата од базените
Hedera Vita Природна козметика – Македонија
Природен мелем за #нега, #регенерација и #подмладување на кожата

– Ја зголемува еластичноста на кожата.
– Ја намалува големината на постоечките брчки
– И дава влажност на кожата и на површината на кожата создава полупропусен слој кој спречува прекуумерен губиток на влажности.
– Ја збогатува кожата со есенцијални #витамини и #минерали од природно потекло.
Побарајте во dm drogerie markt Makedonija

Coconut body butter

Необработеното кокосово улје со своите состојќи ја хидрира и длабински храни вашата кожа и коса. Овој природен еликсир има антибактериско дејство и е погоден третман за разни кожни болести како егзема и псоријаза.
Може да се користи како смирувачко средство после бричење, отстранување шминка, масажа, како и заштита од штетното
UVA и UVB зрачење.
Не содржи парабен, минерални улја ниту вештачка боја, може да го користат и деца и возрасни.
Побарајте во подобро снабдените аптеки и во сите филијали на dm drogerie markt Makedonija

Бадемово улје

Добиено од сушени зрна сладог бадем, богат со витамин Е, па затоа и се препорачува за нега на сува кожа.
Може да се користи за лекување оштетена коса, но и како средство за борба против првут.

Со тек на годините кожата ги губи своите еластични својства што резултира со појава на бори на површината на кожата. Природните состојки на Hedera Vita кремата негуваат, хидратираат, регенерираат и ја подмладуваат кожата на рацете.
Не дозволувајте Вашете раце да зборуваат за Вашите години.
Побарајте во dm drogerie markt Makedonija