Fluid за нега на многу сува кожа склона кон атопија

720.00ден

Капење при атопичен дерматит – без агресивни сурфактанти

Течноста за миење на многу сува кожа склона кон атопија ја чисти кожата нежно, без да ја суши.

Флуидот е дерматолошки тестиран производ, развиен за миење и чистење на многу сува кожа и кожа погодена од атопичен дерматитис. Течноста содржи синдет – благ сапун кој нежно ја чисти кожата и не ја суши. PH на синдетот се прилагодува на pH вредноста на кожата и има значително помал иритирачки потенцијал во споредба со сапуните. Течноста е збогатена со екстракт од овес, кој дополнително ја храни и смирува сувата и чувствителна кожа. Кожата станува смирена, нежна и мека. Може да се користи за миење на деликатната и чувствителна кожа од прв ден од животот па натаму, како и во возрасна доба во случај на многу сува кожа.

Течноста може да се користи на дури 3 начини: смирувачка бања – шампон за коса – гел за туширање.

Клинички докажано подобрување на состојбата на кожата кај 98% од децата. Тестот за клиничка ефективност беше спроведен под надзор на дерматолог во Детската клиника во Загреб (Болница Клаиќ) на примерок од 40 деца на кои им беше дијагностициран атопичен дерматитис. За време на траењето на клиничкото испитување, пациентите користеа само Емулзија за нега и Течност за миење на многу сува кожа склона кон атопија во нивната секојдневна основна нега на кожата.
Клиничкото тестирање докажа:
намалување на сувоста на кожата (намалено лупење, пукање)
намалување на иритација на чешање
намалување на зачестеноста на воспалението и потребата од кортикостероиди
подобрување на квалитетот на животот на детето
Дерматолошки тестирано. Течноста е нежна за чувствителна и сува кожа склона кон атопија, без иритација.

Со помош на иновативна комбинација на природни активни состојки, развиена е ефикасна формула.
100% од состојките ги исполнуваат стандардите на природната козметика; 0% парабени, алергени, парафинско масло, SLS

Непосредно по миењето со Флуидот, на кожата препорачуваме да се нанесе емулзија за нега на истата.

  • Без мирис. Течноста не содржи синтетички мириси или есенцијални масла кои би можеле да ја иритираат сува кожа склона кон атопија.
  • Течноста мора да се измие од кожата по нанесувањето.
  • За да обезбедиме микробиолошка стабилност и долгорочен квалитет на производот, избравме натриум бензоат како конзерванс, кој не ја иритира кожата.
  • Совршен е за миење на чувствителна бебешка кожа, од првиот ден од животот.

Пакување:
250мл

Начин на употреба:
Може да се користи како купка, шампон за коса и гел за туширање.
Со додавање на Флуидот во водата, во количина која благо ќе ја запени водата при мешање, настанува купка.
Флуидот може да се нанесе и на претходно навлажнета коса и кожа, а потоа со нежна масажа да се направи блага пена.
Се пери со млака вода.
*Исушете ја кожата со нежно тапкање со пешкирот, избегнувајќи триење.

Состав:
aqua, sodium cocoamphoacetate*, avena sativa bran extract (oat extract), glycerin*, lauryl polyglucose*, panthenol (provitamin B5), citric acid, sodium lauryl glucose carboxylate*, sodium cocoyl glutamate*, sodium benzoate, xanthan gum
* ecocert certified raw materials

Без глутен
Без алкохол
Без состојки од животинско потекло
Производот не е тестиран на животни.

Можеби ќе Ви се допадне и…

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).