5 важни совети за користење на кремот за атопичен дерматитис

Атопичен дерматитис е непријатна и хронична болест која бара нега, како за детето, така и за родителот. Сувоста, црвенилото, пукањето и чешањето на кожата му пречат во секојдневните активности на детето, а често и го нарушуваат неговиот сон. Ова го прави детето нервозно, а родителот се чувствува лошо и беспомошно.

За да биде правилно лекувањето и негата на кожата со атопичен дерматитис, важно е родителот да разбере што се случува со атопична кожа.

Графикот подолу покажува пресек на здрава, неоштетена кожа. Структурата на клетките на кожата е правилна, содржината на липиди е богата и има заштитна хидролипидна бариера. Губењето на водата од кожата е под контрола, а заштитната бариера спречува навлегување на алергени и микроорганизми.

5 СОВЕТИ ЗА ПРАВИЛНА УПОТРЕБА НА КРЕМ КАЈ АТОПИСКИ ДЕРМАТИТИ

  1. Употребата на емолиенти мора да биде честа и редовна. Се препорачува да се користи најмалку два пати на ден, наутро и навечер. Редовната употреба на емолиенти ја намалува потребата за локална кортикостероидна терапија кај благ до умерен атопичен дерматитис.
  2. Потребно е обилно да се нанесува кремата, особено на деловите од телото каде што е најизразено оштетувањето (набори, лице). Доволна количина крем е околу 150-200 g неделно за дете и 500 g неделно за возрасен за поволен ефект.
  3. Нежна масажа при нанесување на емолиенти го олеснува навлегувањето на состојките во кожата.
  4. При изборот на крема за атопичен дерматитис, внимавајте да не користите козметика која содржи алкохол, парфеми, парафинско масло (paraffinum liquidum), вазелин (petrolatum), силикони (cyclomethicone, dimethicone…) или многу синтетички состојки. Секој од нив може да ја влошат состојбата на кожата со атопичен дерматитис.
  5. Емулзијата за нега на сува кожа склона кон атопија содржи богата комбинација на природни состојки: масло од памучно семе, масло од јаглика, масло од авокадо и пченица, шеа путер, екстракт од алое вера. 0% алергени, парабени, силикон и парафинско масло.
Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).