Пролетта е начинот на кој природата вели: „Ајде да се забавуваме!“ – Робин Вилијамс.

Со доаѓањето на пролетта, полека се будиме од хибернација и се оддалечуваме од оваа прилично бизарна зима која толку многу варираше во температури што беше тешко да се задржиме.

Со нетрпение ги очекуваме повисоките температури, престојот на отворено, тој прекрасен мирис на будење во воздухот, првите пупки, подолгите денови и активности. Но, дали нашето тело е подготвено за овие промени? Во принцип, тоа не е.

По зимските месеци, во кои главно внесувавме тешка и калорична храна, првите пролетни денови ги наоѓаат луѓето неподготвени. Помалиот внес на овошје и зеленчук и намалената физичка активност во текот на зимските месеци може да предизвикаат повеќе луѓе да се чувствуваат замор, намалена концентрација и енергија, летаргија и несоница.

Замор, намалена концентрација, летаргија

Иако често се смета дека приказните за пролетниот замор се претерани, па дури и измислени, точно е дека тој постои и влијае на доста луѓе.

Затоа треба постепено да го подготвувате телото за пролетниот ритам, почнувајќи со полесни физички активности за да не претераме на самиот почеток и да направиме повеќе штета отколку корист.

Препорачливо е да поминувате повеќе време на свеж воздух, пешачење, трчање, возење ролери, велосипед… Има многу активности за да можеме сите да ја избереме онаа што најмногу ни се допаѓа. И важно е кога станува збор за вежбање, да останеме доследни и редовни. Го знаеш тој дел, нели?

Појавата на алергии

Покрај пролетниот замор, кој може да ни ги расипе плановите, со пролетта доаѓаат и првите алергии за оваа година. Симптомите како течење на носот, кивање, кивање и насолзени очи се најчестите показатели за алергиска реакција. Иако сите знаеме дека избегнувањето на алергени е најдобриот начин да се спречи тоа, нашите секојдневни обврски не ни го дозволуваат тоа. Да се ​​оди на работа, во продавница или да се земе дете од градинка е нешто што мора да се направи и затоа е важно во време на алергии да функционираме горе-долу нормално, без да изгледаме како да сме нападнати од рој оси.

Втората најдобра превенција од алергиски реакции е всушност зајакнувањето на имунолошкиот систем, а тоа може да се постигне со земање додатоци во исхраната кои содржат бета-глукан, витамин Ц и цинк.

Покрај потребата да се јаде што е можно поразновидна храна, дополнителен имунолошки активатор може да се најде во додатоците во исхраната.

Yasenka додатоци во исхраната со бета-глукан и витамин Ц.

Линијата Yasenka Imuno нуди палета на производи за целото семејство, базирани на бета-глукан и витамин Ц.

Immune BC plus – сила во една капсула

Сила која делува во моментот и затоа се препорачува на сите кои имаат интензивно темпо на живот, на луѓе кои се во движење, кои се сестрани, кои постојано сакаат повеќе. Се препорачува за деловни луѓе, родители со мали деца, студенти и спортисти. Дејствува моментално и е совршена подготовка за овој преоден период кога телото преминува од пасивна во активна фаза. Покрај 266,7 mg високо прочистен бета- (1-3 / 1,6) -D-глукан (> 75%) изолиран од клеточниот ѕид на квасецот и витамин Ц (90 mg), капсулите исто така содржат цинк (7,5 mg), коензим Q10 (10 mg) и екстракт од корен од женшен. Витаминот Ц и цинкот придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем. Витаминот Ц има улога во намалувањето на заморот и исцрпеноста. Цинкот придонесува за одржување на нормални коски, коса, нокти, кожа и вид.

Imuno BC 500 – имунитет под контрола

Важно е да го држите имунитетот под контрола во текот на целата година, особено ако вашето темпо на живот е напорно и страдате од хронично намален имунитет. Капсулите содржат 500 mg високо прочистен бета- (1,3 / 1,6) -D-глукан (> 75%) изолиран од клеточниот ѕид на квасецот и 100% од препорачаниот внес на витамин Ц (80 mg), што придонесува до нормална имунолошка функција и го намалува заморот и исцрпеноста.

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).