Јаболков оцет е прехранбен производ добиен со оцетна ферментација на сок исцеден од свежи јаболка. Освен во домаќинството, овој овошен оцет одамна е познат во народната медицина по многубројните лековити својства. Се користи во домаќинството како додаток на разни салати и јадења и како конзерванс за храна. Во својот состав, јаболковиот оцет содржи многу витамини, минерали и елементи во трагови и позитивно влијае на одржување на здравјето.

  • Со користење на јаболков оцет во секојдневната исхрана, можно е да се регулира нивото на холестерол, масти и шеќер во крвта. Јаболковиот оцет позитивно влијае на варењето и помага да се отстранат бенигните формации од површината на кожата.

Познат е по своите кератолитички својства, односно способноста да промовира лупење и отстранување на мртвите клетки од површинскиот слој на кожата.
Поради исклучителното влијание на лупењето на кожата, јаболковиот оцет е честа состојка во производите за отстранување на брадавици и израстоци на кожата. Брадавиците се вирусни израстоци на кожата, па освен јаболков оцет, во производите се додаваат состојки кои имаат антивирусни својства. Состојките со антивирусни својства го спречуваат размножувањето на вирусот и понатамошниот раст и ширење на брадавиците, додека состојките со кератолитичко дејство го поттикнуваат обновувањето на клетките на кожата.

Комбинираното дејство на состојки со антивирусни и кератолитички својства е добитна комбинација за ефикасно отстранување на вирусните брадавици на кожата.
medna rosa plusТечноста Medna Rosa PLUS е 100% безбедна и безболна за отстранување на израстоци на кожата. Благодарение на ефективната концентрација на јаболков оцет со додадени природни екстракти од врба, лимон, невен и даб. Течноста ја суши премачканата површина и помага да се отстрани несаканиот раст. Формулацијата содржи дури 20% екстракт од кора од врба, кој природно содржи висок процент на салицилна киселина. Природниот екстракт од кокос додаден во формулата дава пријатен мирис. Производот е спакуван во шише со roll-on апликатор кој овозможува прецизно и директно нанесување на производот. Шишето е со практична големина што лесно се вклопува во џеб или чанта. Што ви овозможува секогаш да ви е на дофат за употреба, повеќе пати во текот на денот. Медна Роса ПЛУС е погодна за деца, трудници и возрасни.

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).