Ако се обидувате да управувате со дијабетесот, веќе знаете дека е важно да го следите нивото на шеќер во крвта. Но, како да се справите со зголемувањето на нивото што доаѓа откако ќе јадете? Ова се нарекува постпрандијална гликемија и ако преземете некои едноставни чекори, можете да ја контролирате и да помогнете да се избегнат здравствени проблеми.

Зошто треба да внимавате на скокови на шеќерот во крвта

Кога шеќерот во крвта ви е висок, може да добиете симптоми како што се заматен вид или збунетост кои го отежнуваат фокусирањето или јасното размислување. Вашата енергија исто така може да се намали, па да се чувствувате нервозни или нерасположени.
Ако нивото на шеќер во крвта ви падне премногу ниско, може дури и да се онесвестите. На долг рок, ако вашиот шеќер во крвта остане висок, може да бидете изложени на ризик од срцеви заболувања, мозочен удар, бубрежна болест или други проблеми.

Како да се измери растот на нивото на шеќер во крвта?

Се препорачува да се провери нивото на шеќер во крвта непосредно пред оброкот со примерок од крв од прст. Потоа повторете го ова 1 до 2 часа по првиот залак храна.

Продолжете вака околу една недела. Запишете го времето и нивото на шеќер во крвта. Водете забелешки за тоа што мислите дека може да влијае на вашиот шеќер во крвта, како што се лекови или вежбање. И не заборавајте да запишете што точно сте јаделе, заедно со големината на порциите и количината на јаглехидрати.

Кое ниво е превисоко после оброк?

Експертите велат дека општа цел е нивото на шеќер во крвта под 180 mg/dL или 10.0 mmol/l, 1 до 2 часа по оброкот. Разговарајте со вашиот лекар кон што треба да се стремите и не го прилагодувајте лекот без претходна консултација.

Како да се справите со скоковите на шеќерот во крвта?

  • Најдете го лекот што ви одговара. Правењето програма на инсулин или лекови може да направи голема разлика. Општо земено, за покривање на скоковите по оброкот, лековите кои дејствуваат брзо и кратко се подобар избор од оние кои делуваат бавно во подолг временски период. Вашиот лекар може да ги објасни вашите опции.

  • Контролирајте го шеќерот во крвта пред оброците. На тој начин, дури и да се зголеми после јадење, нема да биде толку драматично.

  • Внимавајте што јадете. Ограничете ги слатките, белиот леб, оризот, тестенините и компирите. Тие имаат тенденција да предизвикуваат скокови после оброците.

  • Видот на маснотиите што ги јадете исто така може да игра улога. Истражувањата покажуваат дека можете да ги контролирате вашите скокови на шеќерот во крвта после јадење со прескокнување на храна богата со масло и наместо тоа избирање оброк направен со малку маслиново масло.

  • Јадете појадок секое утро. Дури и кога сте во брзање, не паѓајте во искушение да го прескокнете. Студијата покажува дека луѓето со дијабетес кои не појадуваат добиваат повисоки скокови на шеќерот во крвта после ручекот и вечерата.

  • Идеален утрински оброк? Едноставно, оброк полн со протеини. Нивото на шеќер во крвта по оброкот ќе биде пониско отколку ако го започнете денот со храна богата со јаглехидрати. Но, проверете кај вашиот лекар која е вистинската опција за вас.

  • Одете на прошетка по вечерата. Тоа е здрава навика за секого, но ако имате дијабетес, тоа е и добар начин да го согорите вишокот гликоза по вашиот оброк.

  • Вежбањето помага да се контролираат скоковите на шеќерот во крвта со зголемување на чувствителноста на вашите клетки на хормонот инсулин. Вежбањето исто така предизвикува мускулните клетки да го апсорбираат шеќерот во крвта, помагајќи да се намали нивото на шеќер во крвта. Утврдено е дека вежбањето со висок и умерен интензитет го намалува скокот на шеќерот во крвта.

Додатоци во исхраната може да се користат за намалување на гликозата во крвта, намалување на крвниот притисок, подобрување на холестеролот, отпорност на инсулин, невропатија и спречување на други компликации поврзани со дијабетес.

 

Како дијабетесот влијае на вашите очи?

Цимет хром + јаболков оцет придонесува за намалување и одржување на нормално ниво на шеќер во крвта.

Се препорачува како помош при дијабетес тип 2, отпорност на инсулин, за намалување на покаченото ниво на холестерол во крвта и регулирање на телесната тежина.

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).