Кратките денови без сонце и студ ја заспиваат природата, а и нас. Недостатокот на физичка активност, прекраткиот престој на свеж воздух и лошиот избор на свежо овошје и зеленчук не прават уморни, поспани и безволни. Почести се главоболките, а имунитетот е на пониско ниво. Затоа на нашето тело му е потребен детокс.

Првите сончеви зраци се природата и нашиот организам. Како што соковите почнуваат да течат до растенијата, така и свежата животна енергија почнува да тече низ нас.

Пролетта е идеално време за детоксикација на телото. Детоксикацијата всушност се случува спонтано токму на почетокот на пролетта, кога природата се буди. Ритамот на нашето тело е поврзан со ритамот на природата. Сепак, нашето тело ќе биде благодарно ако му помогнеме, па детоксикацијата ќе биде побрза и подобра.

Неопходно е да се обноват залихите на витамини и минерали кои се консумираа во текот на зимата:

  1. Воведувањето дополнителни оброци со свежо овошје и зеленчук во дневното мени ќе го подигне нивото на витамини и минерали. Витаминските и минералните суплементи можат да ни помогнат во тоа, бидејќи ги обезбедуваат дневните потреби во мали дози.
  2. Лесната физичка активност на воздух, во вид на пешачење или возење велосипед, ќе ја врати состојбата на телото, но и ќе го подобри расположението и општата состојба на телото.
  3. Иако напролет чувствуваме дека имаме се повеќе енергија, треба да му обезбедиме на телото доволно сон. Околу 8 часа сон ги задоволува потребите на повеќето луѓе. Сепак, препорачливо е да си легнете најдоцна во 23 часот.
  4. Пиењето доволно вода (околу 8 чаши дневно) е исклучително важно и не треба да се занемари. За оние на кои пиењето вода се уште не им станало навика, препорачувам додавање на свежо цеден сок од лимон. Го подобрува вкусот, но и дополнително го подобрува исфрлањето на токсините од телото. Важно е да се нагласи дека таквиот пијалок го забрзува и метаболизмот, па вишокот килограми наталожени во зима побрзо ќе исчезнат.
  5. Земањето додатоци во исхраната за зајакнување на имунитетот ќе го зајакне телото и ќе го подготви за новите предизвици кои доаѓаат со пролетта. Вирусите и бактериите остануваат будни во пролет, а сезоната на алергија на полен започнува. Колку е посилен имунолошкиот (одбранбен) систем, толку полесно ќе се победи во борбата. Квасецот бета-глукан е природна состојка која нашето тело со задоволство ја прифаќа и нивната соработка може неколкукратно да го зајакне имунитетот.
    Дозволете да им обезбедиме на нашите организми соодветна пролетна детоксикација и тие ќе ни ја покажат својата благодарност преку здравје, виталност и убавина.

100 % Мултивитамин (клик)
Бета Глукан сируп (клик)
Бета глукан капсули (клик)
Multicomplex (клик)

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).