neuro B-complex, 60cps.

600.00ден

Граничен производ со Б-комплекс витамини

Содржи: Витамин Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин), Б3 (ниацин), Б5 (пантотенска киселина), Б6 (пиридоксин), Б7 (биотин), Б9 (фолна киселина) и Б12 (цијанокобаламин)

Витамин Б1, Б2, Б3, Б6, Б7, Б12 допринесуваат за нормална функција на нервниот систем.
Б-комплекс витамините учевствуваат во многу физиолошки процеси и важни се за оддржување на здравјето на човековиот организам.

Витамини Б6, Б9 и Б12 допринесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем.
Витамините Б1, Б3, Б7, Б9 и Б12 допринесуваат за нормална психолошка функција.
Витамин Б5 допринесува за нормални ментални способности.
Витамин Б1 допринесува за нормална срцева функција.
Витамин Б2 допринесува во оддржување на нормален вид.

Б-комплекс се препорачува на:
– Лица со намален имунитет
– Лица кои немаат правилна исхрана
– Постари лица
– Спортисти

Бенефити од конзумирање на Б-комплекс витамини за кожата: 

  1. Ефекти против стареење – Витамин Б1 (тиамин): Б1 е од витално значење во производството и регенерацијата на колагенот. Колагенот помага во забавување на стареењето со хидратација на кожата и намалување на појавата на брчки, оставајќи ја кожата младешка и еластична.
  2. Ја спречува сувата кожа – Витамин Б2 (рибофлавин): помага во регенерацијата на колагенот и го зајакнува обновувањето на клетките за здрава, ревитализирана кожа. Б2, исто така, помага да се балансира производството на масло со поддршка на лачењето на слуз во кожата. Ова го спречува производството на тешко масло, што пак помага во спречување на појава на акни.
  3. Обновливи својства – Витамин Б3 (ниацинамид): е добар за чувствителна и сува кожа. Помага да се заштити кожата од штетните слободни радикали, како што се УВ зраците, кои можат да ја оштетат и стареат кожата. Исто така е совршен за лекување на други кожни заболувања како егзема, акни и розацеа.
  4. Ја хидрира кожата – Витамин Б5 (пантотенска киселина):Добар за сува кожа бидејќи помага да се запечати влагата, давајќи ѝ на кожата еластичен и густ изглед. Овој хидратант на кожата исто така може да помогне во спречување на појава на акни и намалување на знаците на стареење.
  5. Се бори против хормоналните акни – Витамин Б6 (пиридоксин): Помага во производството на серотонин (хормонот одговорен за стабилизирање на вашето расположение и емоции) и други есенцијални хормони. Ова ги намалува несаканите ефекти на хормоналната нерамнотежа, што често резултира со воспаление и излив.
  6. Ја ревитализира кожата – Витамин Б7 (биотин): Помага во разградувањето на масните киселини кои ја негуваат и хидрираат кожата, оставајќи ја ревитализирана, хидрирана и полна.
  7. Го поттикнува обновувањето на клетките на кожата – Витамин Б9 (фолна киселина): Го промовира обновувањето на клетките, зацврстувајќи и освежувајќи ја кожата од оштетувањето на штетните слободни радикали.
  8. Ја осветлува кожата – Витамин Б12 (кобаламин): Ги поттикнува клетките да се репродуцираат, тонот на кожата е изедначен и ги осветлува досадните и темни дамки. Исто така, помага да се намали воспалението, акните и може да се третираат кожни состојби како егзема.

Содржи:
60 капсули

Начин на употреба: 
Во доза од една капсула на ден

Начин на чување:
Да се чува на температури од 25°C на суво месо заштитено од светло, во добро затворена кутија.

Напомена:
Да се чува надвор од дофат на мали деца. Препорачаните дневни дози да не се прекорачуваат. Додатоците во исхраната не се надоместок или замена на врамнотежената исхрана. Врамнотежена исхрана и здравиот начин на живот се важни за здравјето.

Состојки:

Желатин (говедски); микрокристална целулоза; калциум Д-пантотенат; никотинамид; тиамин хидрохлорид; рибофлавин; пиридоксин хидрохлорид; средство против стврднување: магнезиум стеарат; птероилмоноглутаминска киселина; Д-биотин; цијанокобаламин; бои: титаниум диоксид, железен оксид.

 

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).