Проклетство на генетиката или „подарок“ што го добиваме со годините?

При самото спомнување на забавен метаболизам, на ум ни доаѓаат спомени од обилни вечери кои сме можеле да ги консумираме без тоа да влијае на бројот на вагата. А сега, неколку години подоцна – тие 2 коцки чоколадо се чини дека одат директно до стомакот и колковите.

Зошто е тоа така и дали оваа мисла  „држи вода“ ?

СОДРЖИНА НА ОВОЈ ПОСТ:

 • Што всушност е метаболизам и дали можеме да влијаеме на него?
 • Што предизвикува бавен метаболизам и дали можеме да ја обвинуваме генетиката?
 • 5 чекори за забрзување на метаболизмот природно

За почеток, треба да одговориме на некои основни прашања, за да се разбере темата.

Што всушност е метаболизам и дали можеме да влијаеме на него?

Нашиот организам е сложен систем кај кој секојдневно забележуваме промени, па да почнеме по ред.

Метаболизмот  вклучува низа биохемиски процеси со кои нашето тело ја претвора внесената храна (калориите) во енергија која ни овозможува да дишеме, да се движиме, да размислуваме… За да го разбереме неговото влијание врз килограмите, најлесно е да се подели на два процеса: распаѓање (катаболизам) и градење (анаболизам).

Катаболизмот  е процес во кој хранливите материи од храната (протеини, масти, јаглени хидрати) се разложуваат на помали елементи и во тој процес се ослободува енергија.
Оваа енергија се користи во процесот  на анаболизам  , каде што поголемите соединенија се синтетизираат од помали молекули (на пр. синтеза на протеини од амино киселини).

Колку е побрз метаболизмот, толку побрзо се согоруваат калориите, а потрошување повеќе од внесување на калории е тајната на витката линија.

Најчестите знаци на бавен метаболизам:

 • Замор и чувство на исцрпеност
 • Чувство на надуеност и тежина
 • Сува и кршлива кожа и коса
 • Чести промени во расположението
 • Зголемување на телесната тежина (без оглед на тоа колку внимавате на вашата исхрана)

Што предизвикува бавен метаболизам и дали можеме да ја обвинуваме генетиката?

Генетиката како и возраста влијае на метаболичките процеси, со стареењето доаѓа до промена во составот на телото, губење на мускулната маса и зголемување на процентот на масно ткиво. Резултатот е забавен базален метаболизам и намалена потрошувачка на калории.

Што е базален метаболизам?

Базалниот метаболизам покажува колку калории телото согорува во состојба на одмор кога ги одржува само виталните функции на телото. 1kg мускулна маса во мирување троши 50 калории, додека 1kg масно ткиво троши само 5 калории. Иако не можеме да влијаеме на генетиката и стареењето, можеме да го промениме составот на телото и да се обидеме да го зголемиме процентот на мускулна маса преку физичка активност за да согориме повеќе калории во мирување. Дополнителна причина за бавен метаболизам се лошите навики во исхраната. Прескокнувањето оброци и строгите диети се најлошите непријатели на метаболизмот. Ако интервалите помеѓу оброците се премногу долги или не се внесуваат сите макронутриенти во телото (на пример, избегнување на јаглени хидрати), телото влегува во состојба на глад и зголемени потреби за одредени хранливи материи, како одговор на ова, го забавува метаболизмот, така што енергијата што ја добива од оброкот трае што е можно подолго .

5 чекори за забрзување на метаболизмот природно

Честите оброци го забрзуваат метаболизмот

5 оброци дневно му обезбедуваат на телото енергија во редовни интервали, не се јавува гладување (како резултат на тоа, нема прејадување) и телото нема потреба да го забавува метаболизмот и да ги „штеди“ енергетските резерви (како што се случува во диетите).

Свежото овошје не е резервирано само за летните одмори

Ананас, папаја, манго, смокви, брусница, освен што нè освежуваат, се богати со ензими, влакна и витамини кои ќе го забрзаат варењето и ќе му помогнат на телото да ги разгради резервите на маснотии и да ја обнови енергијата.

Дехидрацијата ја успорува работата на целиот организам

Водата е главниот чистач на нашиот организам, таа обезбедува нормално функционирање на клетките во телото, но и сите токсини филтрирани од црниот дроб и бубрезите да се отстранат од телото. Доколку имате чувство на зголемено задржување на водата во телото, посегнете по бреза, коприва и глуварче, кои ќе ви помогнат да се ослободите од „отечениот“ изглед, но не намалувајте го внесот на вода, особено во текот на летните месеци.

Кофеинот – пријател на расположението и метаболизмот

Освен што го зголемува расположението и будноста, кофеинот го активира метаболизмот и го поттикнува согорувањето на мастите. Ако премногу кафе ве прави нервозни, зелениот чај или дури и неговиот посилен предок мате чај ќе обезбеди избалансирано зголемување на енергијата и чувство на будност без да предизвика „кофеинска нервоза“. Дополнително, дава чувство на ситост и ја зголемува ефикасноста на вежбањето.

Пешачењето е физичка активност

Ако при самото спомнување на физичката активност размислувате како би ја направиле, не заборавајте дека и еден час пешачење (со исто темпо како што ги разгледувате продавниците) согорува околу 238 калории, па дури мало зголемување на темпото (брзина 5км/ч) согорува 340 калории за еден час. Освен што согорува калории, го намалува нивото на стрес и го зголемува лачењето на допамин (хормонот на среќата).

Освен за пешачење, искористете ги пролетните и летните месеци за возење велосипед, пливање и други забавни активности на отворено и гледајте како вашиот метаболизам се зголемува со вашата активност.

За да го направите вашето патување до посакуваната форма што е можно побрзо и полесно, да го забрзате вашиот метаболизам и полесно да се ослободите од вишокот калории, важно е паметно да ги одберете додатоците во исхраната кои ќе ви помогнат во тоа. Со оваа цел, линијата Yasenka Skinage го носи Active Body – првиот чекор на трансформација, кој со својата комбинација од високо концентрирани состојки од МАТЕ ЧАЈ, ЦРНА РОТКВИЦА, БРЕЗА, ГЛУВАРЧЕ, СИКАВИЦА, АРТИЧОКА, БРОМЕЛАИН И ПАПАИН ви овозможува :

 • детокс ефект со акцент на чистење и обновување на црниот дроб,
 • побрз метаболизам,
 • подобро варење,
 • отстранување на вишокот вода од телото,
 • повисоко ниво на енергија,
 • помага во согорување на вишокот масно ткиво,
 • подолго чувство на ситост,
 • зголемена ефикасност и издржливост при вежбање.

 

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).