Со стареењето, скоро сите процеси во телото се забавуваат. Иако стареењето е сосема нормален дел од животот, кај некои луѓе овој процес започнува многу пред да биде вообичаено да се нарече предвремено стареење.

Знаци на предвремено стареење

Процесот на стареење и знаците што се појавуваат варираат од личност до личност. Сепак, постојат одредени знаци кои се сметаат за предвремено стареење доколку се појават пред 35-тата година од животот. Еве некои од нив:

 • хиперпигментациски точки
 • тенка кожа на рацете
 • сува кожа (кај луѓе кои претходно имале нормална кожа)
 • брчки и опуштена кожа
 • губење на косата

Причини за предвремено стареење

Постојат неколку различни фактори кои директно влијаат на појавата на знаци на предвремено стареење. Тоа се:

 • пушењето
 • прекумерно и незаштитено изложување на сонце
 • генетика
 • лош квалитет на спиење
 • лоша исхрана
 • прекумерна потрошувачка на кофеин и алкохол
 • загадување на воздухот
 • стрес

Како да ги спречите и одложите знаците на стареење?

Иако стареењето не може целосно да се избегне, може да се забави. Ако сакате да го спречите предвременото стареење и да го одржите младиот изглед што е можно подолго, тогаш треба да делувате на кожата и телото однадвор и однатре.

Користете крема за сончање

Кремата со заштитен фактор не е потребна само во лето и кога сме на море, туку во текот на целата година бидејќи сонцето предизвикува невидливо оштетување на кожата дури и кога надвор е облачно.

Редовно чистете го лицето и отстранувајте ја шминката

Негата на лицето има големо влијание врз појавата на знаците на стареење. Двапати дневно треба да го миете лицето со вода и нежен гел за чистење и задолжително да ја отстранувате шминката пред спиење.

Спијте правилно

Доволното спиење е важно за здравјето на целиот организам, вклучувајќи ја и кожата. Обидете се да одите во кревет во приближно исто време секоја вечер и да спиете доволно часови во текот на ноќта.

Исхранувајте се правилно

Правилната и разновидна исхрана ќе ги обезбеди сите хранливи материи кои му се потребни на телото, кои ќе се одразат на изгледот на вашата кожа.

Консумирајте доволно вода

Дехидрацијата предизвикува побрзи брчки. Затоа е важно да пиете доволно течности секој ден. Најдобро би било да консумирате само вода, природни сокови и незасладени чаеви и да избегнувате газирани пијалоци.

Вежбајте

Физичката активност ја стимулира циркулацијата, што ќе направи вашата кожа да изгледа поздрава и помлада.

Откажете се од пушењето

Без разлика колку цигари пушите дневно и колку долго, никогаш не е доцна да се откажете од пушењето. Кога ќе престанете да го изложувате вашето тело на чад од цигари, ќе видите како вашата кожа побрзо се регенерира.

Конзумирајте колаген

Веќе во средината на 20-тите години, колагенските влакна во кожата почнуваат да се одвојуваат, а интерстицијалите исполнети со хијалуронска киселина се намалуваат и се празни. Тогаш кожата станува помалку еластична и се појавуваат брчки и други знаци на стареење.

 • За да му обезбедите на вашето тело доволно колаген и хијалуронска киселина, изберете течен додаток во исхраната skinage Collagen Elegance . Во неговиот состав нема шеќер, но покрај колагенот се кријат МСМ, Б-комплекс витамини, хијалуронска киселина, зелен чај, коензим Q10, витамин Ц и цинк.

Моќната комбинација од овие состојки ја регенерира кожата, ги штити клетките од оксидативен стрес, дава енергија на целиот организам, ги намалува брчките и го враќа младешкиот изглед. Заштитете ја Вашата кожа на време и таа долгорочно ќе ви биде благодарна.

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).