Како да ги ублажете и спречете стриите во бременост? 

Што е првото нешто што ви паѓа на ум кога ќе го слушнете зборот стрии? Мора да е убаво заоблен труднички стомак. Но, трудниците не се единствените чија кожа може да биде засегната со стрии. Често ги гледаме кај брзорастечките тинејџери и редовните посетители на теретана.
– Да, секој може да добие стрии, дури и боди билдерите и не, тие не се опасни.
Нивниот изглед може да се ублажи и да се спречи веројатноста за нивно формирање со неколку едноставни трикови.

Што се тоа стрии? Зошто некои трудници добиваат стрии, а некои не? Дали стриите се заразни? Зошто стриите се појавуваат дури и со редовно нанесување на креми? Зошто некои стрии се виолетови, а некои бели? Ова е само почеток на прашањата што ги преплавуваат идните мајки кога стомакот почнува да се појавува. Иако стриите се сосема нормална појава за време на бременоста, некои не го сакаат тој постојан потсетник на нивното тело и тоа е во ред, сѐ е во ред.

Strije se najčešće javljaju u trećem tromjesečju trudnoće

Стриите најчесто се појавуваат во третиот триместар од бременоста

Стриите се исто така потсетник дека кожата може да се истегне само до одредена граница! Во последното тримесечје од бременоста доаѓа до нагло зголемување на тежината и истегнување на кожата, што често доведува до појава на издолжени бразди на кожата или појава на стрии. Поради истегнување, кожата ја губи еластичноста и се „крши“ поткожното сврзно ткиво. Затоа стриите на почетокот се розови, а со текот на времето стануваат посветли. Стомакот не е единствената област каде што може да се појават стрии. Оштетувањето на кожата се јавува на делови од телото кои се изложени на интензивно и ненадејно истегнување, како што се стомакот, колковите, бутовите, градите и задникот.

Некои трудници немаат стрии во текот на целата бременост бидејќи нивната кожа има голема способност да се истегнува. За ова можам да се заблагодарам на мојот тип на кожа и генетски предиспозиции.

Важно е да се напомене дека штом стриите се формираат не можат целосно да исчезнат, но секојдневната правилна нега на кожата може да спречи појава на нови стрии и избледување на постоечките.

Како да се негува кожата во бременост?

Како што споменавме претходно, кожата има своја граница. Ниту еден крем, серум или масло не може да гарантира дека сврзното ткиво нема да пукне кога притисокот врз кожата е едноставно преголем. Но, правилната нега може да го намали чувството на затегнатост, чешање на кожата и да ја навлажне.

Затоа е неопходно секојдневно да се хидрира кожата однадвор и одвнатре. За време на бременоста, многу е важно да пиете доволно течности, да јадете разновидна и здрава исхрана и да ја одржувате еластичноста на кожата со соодветна грижа.

Негата на кожата за време на бременоста треба да биде:

Редовна – непријатното чувство на затегнување на кожата на стомакот нема да исчезне по еден ден од нанесувањето на маслото.
Нежна – без агресивни состојки и производи
Пријатна – секое чувство на печење по нанесувањето на кремот или маслото е знак дека некои од состојките не се соодветни.
Се препорачува да се започне со нега на кожата на почетокот на бременоста, со цел постепено да се работи на еластичноста и да се спречи појавата на стрии во подоцнежните месеци од бременоста. Секојдневната масажа има уште една дополнителна предност – идната мајка може уште повеќе да се врзува со бебето во стомакот.

Како да ги избегнете стриите во бременоста

Хидратација, хидратација и уште малку хидратација е најдобриот рецепт за избегнување на стрии за време на бременоста. Добрата стара вода, чаевите безбедни за трудници, овошјето и зеленчукот се доволни за да ја хидрираат кожата одвнатре и да ја поддржат при истегнување.

dovoljan unos tekućine pomaže kod održavanje elastičnosti kože u trudnoći

Кремите за тело треба да станат дел од утринската и вечерната рутина на секоја трудница која сака да ја намали појавата на стрии, а пожелно е грижата да биде што поприродна. Бадемовото масло е еден од најстарите „рецепти“ против стрии, но само маслото нема да ја хидрира кожата. Ќе создаде заштитен слој и ќе спречи испарување на влагата од кожата (ова се нарекува и трансепидермална загуба на влага – TEWL), но не може да ја врати влагата во кожата. Овде влегуваат во игра кремите и серумите кои содржат навлажнувачки фактори. Маслата и путерите ги следат кремите за да ги „заробат“ сите добри состојки од кремот во кожата. Висококвалитетните природни масла и природните путери интензивно ја негуваат и регенерираат кожата и помагаат во еластичноста.

Како да ги отстранете стриите по бременост?

Стриите не се повлекуваат со намалувањето на стомакот, иако кожата веќе не е толку растегната. Постојат многу третмани кои можат да го намалат нивниот изглед, па дури и трајно да ги отстранат. Некои од најпознатите се:

Хируршко отстранување на делот од кожата каде што се наоѓа стријата,
Ласерско отстранување,
Плазма третмани (PRGF-Endoret технологија),
Третмани со микронидлинг,
Тетоважи во боја на кожа,
Овие методи се прилично инвазивни и бараат многу инвестиции за трајно отстранување на стриите. Ако не ви пречат малите траги, стриите по бременоста може да се омекнат со хранлива нега. Сите тие добри состојки кои се користат за нега на кожата за време на бременоста помагаат и за обновување на кожата по бременоста. Правилната и редовна нега на кожата по бременоста може да ја намали појавата на стрии. Со редовно нанесување на хранливи масла/креми за стрии или путер, кожата се храни длабоко и се подобрува нејзината севкупна состојба.

Која е најдобрата крема и масло од стрии?
Најдобрата крема против стрии е секогаш онаа на која кожата најдобро реагира. Само затоа што некој производ е многу популарен, не значи дека ќе одговара на сите

Кој е најдобриот прем против стрии?

Универзален одговор на ова прашање – НЕ ПОСТОИ: Најдобриот крем против стрии е секогаш оној на кој кожата најдобро реагира. Само затоа што некој производ е многу популарен, не значи дека ќе одговара на сите. Кожата станува почувствителна за време на бременоста, па при изборот на нега, секогаш е препорачливо да се внимава на висококвалитетните природни состојки и што е можно помалку парабени и силикони.

Имајќи го ова на ум, Biovitalis формулираше 100% природна нега за одржување на еластичноста на кожата за време на бременоста.

krem protiv striiСвиленкаст крем против стрии
За сите трудници и доилки со чувствителна кожа кои сакаат да ја нахранат и да го ублажат затегнувањето, но не го сакаат чувството на мрсна и леплива кожа на кожата.

Комбинација од хидратантна хијалуронска киселина, колаген и алое вера со хранливи масла од бадем, памук и јојоба и шеа путер во крем со нежна текстура и многу неутрален и нежен мирис. Билните мацерати и масла што се користат во производство на овој крем се ладно цедени и безбедни за употреба во текот на бременоста, а се комбинирани така што ја зголемуваат еластичноста и тонусот на кожата.

  1. Лесно се нанесува, брзо се впива и не остава масни траги и остатоци.
  2. Има нежен мирис кој не предизвикува гадење (само уште еден плус),
  3. Не содржи парабени, силикони, глутен и алкохол
  4. Не содржи состојки од животинско потекло и не е тестиран на животни!
  5. Може да се користи за време и по бременоста и е безбеден за доилки! (Кога е безбеден за бремени и доилки, БЕЗБЕДЕН Е ЗА СИТЕ).
Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).