Завршува летото, а ти секогаш ја кажуваш реченицата: „Следното лето е мое, ќе се доведам во топ форма“, па така поминува време и не ни знаеш кога дошло време да ја смениме зимската облека за летна – добро познато сценарио бидејќи колкумина од нас навистина го провеле овој план на дело?

Знаеме колку е тешко да го доведете вашето тело во форма за уживање на плажа, затоа решивме да направиме мало истражување за тоа какви третмани за обликување на телото се нудат во козметичките салони, како функционираат и што да очекуваме од нив. Ги избравме топ 3-те најпопуларни третмани за обликување на телото и ги споделуваме со вас информациите за што точно служат и што всушност се постигнува со нив.

Но, зошто да застанеме таму? За да ги постигнете вашите цели што е можно поскоро, ќе ви откриеме неколку трикови како третманите и обновеното членство во теретана да ги направиме што е можно поефикасни и да го направите ова лето она во кое ќе се чувствувате самоуверени, силни и убави – ОДВНАТРЕ И ОДНАДВОР.

 1. ЛИМФАТИЧНА ДРЕНАЖА

Лимфната дренажа може да биде сложена терапевтска масажа во која се користат специјализирани, нежни, повторувачки движења на рацете со контролиран притисок за масажа по анатомските лимфни канали во обид да се стимулира протокот на лимфата.

Лимфата , како чиста, малку жолта телесна течност, е дел од имунолошкиот систем, а нејзините главни функции се пренесување на хранливи материи до клетките, одржување на рамнотежа на меѓуклеточните течности (крв, ткива), обезбедување на заштита на организмот од разни натрапници со филтрирање и уништување на вируси, бактерии и други микроорганизми и туѓи честички.

Овој тип на масажа секогаш се изведува во насока на лимфниот тек, што дополнително го стимулира и подобрува протокот, што позитивно влијае на општото здравје . Лимфната дренажа може:

 • да ја забрза работата на лимфниот систем и да го стимулира забрзувањето на метаболизмот,
 • позитивно придонесува за работата на имунолошкиот систем,
 • да довед до подобрување на циркулацијата (особено на нозете),
 • да помагне при задржување на водата во телото.

2. МАДЕРОТЕРАПИЈА

Мадеротерапијата е вид на антицелулитна масажа која се изведува исклучиво со дрвени валјаци и ролери од различна текстура за таа намена. Се заснова на специфична повторувачка серија на движења кои го стимулираат лимфниот систем и циркулацијата . Правилно изведена мадеротерапија:

 • значително ја намалува „кората од портокал“ (целулит),
 • го подобрува тонот на кожата,
 • обезбедува позатегнат изглед,
 • го стимулира метаболизмот и
 • го олеснува чистењето на телото, а за долгорочни резултати, потребно е да се извршат најмалку 3 серии од 10-15 третмани .

3. ТЕРМО ЌЕБЕ & BODY WRAPPING

Body wrapping е третман при кој на телото се нанесува одбран препарат (крем), а дејството на активните состојки од нанесената крема се засилува со обвиткување на третираните делови во пластична фолија. Од друга страна, принципот на работа на топлинското ќебе се заснова на загревање на саканата површина (нозе, цело тело), ​​со што се постигнува ефект на сауна. Често овие два третмани се нудат во комбинација, а позитивните ефекти од нивната примена се однесуваат на:

 • подобрување на изгледот, тонусот и еластичноста на кожата,
 • елиминација на токсините и вишокот вода преку пот,
 • подобрување на циркулацијата,
 • губење на дополнителни сантиметри во саканите области,
 • стимулирање на работата на целиот организам.

За кој третман за контурирање на телото и да се одлучите, за да го направите вашето патување до посакуваната летна форма што е можно побрзо и полесно, важно е паметно да ги одберете додатоците во исхраната кои ќе ви помогнат во тоа. Со оваа цел, линијата Yasenka Skinage го носи Active Body – првиот чекор на трансформација, кој со својата комбинација од високо концентрирани состојки од МАТЕ ЧАЈ, ЦРНА РОТКВИЦА, БРЕЗА, ГЛУВАРЧЕ, СИКАВИЦА, АРТИЧОКА, БРОМЕЛАИН И ПАПАИН ви овозможува :

 • детокс ефект со акцент на чистење и обновување на црниот дроб,
 • побрз метаболизам,
 • подобро варење,
 • отстранување на вишокот вода од телото,
 • повисоко ниво на енергија,
 • помага во согорување на вишокот масно ткиво,
 • подолго чувство на ситост,
 • зголемена ефикасност и издржливост при вежбање.

*Покрај  ACTIVE BODY третманите за обликување на телото, неизоставен дел од патот до најдобрата ТВОЈА ВЕРЗИЈА е редовна физичка активност(најмалку 2-3 пати неделно), адекватна количина на сон (6-8 часа на ден), правилна исхрана (овошје и зеленчук најмалку 400 g на ден). ), доволен дневен внес на течности (2-2,5 L) и избегнување на навики штетни за здравјето и убавината (пушење, алкохол).

Почитувани посетители, со цел подобрување на корисничкото искуство, оваа страница користи колачиња (eng. “cookies”).